Home / TVS Diodes / SMAJ40CAHE3/5A
minImg
SMAJ40CAHE3/5A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ40CAHE3/5A
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V