Home / TVS Diodes / SMAJ43HE3/5A
minImg
SMAJ43HE3/5A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ43HE3/5A
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 43VWM 76.7VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.2A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 76.7V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V