SMAJ440C
Littelfuse Inc.
Product No:
SMAJ440C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
TVS DIODE 440VWM 748.65VC DO214
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 600mA
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 465.75V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series SMAJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 748.65V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 440V