Home / TVS Diodes / SMAJ48A-E3/5A
minImg
SMAJ48A-E3/5A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ48A-E3/5A
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V