SMAJ51HR3G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SMAJ51HR3G
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 51VWM 91.1VC DO214AC
In Stock : 3600
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.4A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 91.1V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V