Home / TVS Diodes / SMAJ58CAHE3/61
minImg
SMAJ58CAHE3/61
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ58CAHE3/61
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.3A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V