SMAJ8.5CA
SMC Diode Solutions
Product No:
SMAJ8.5CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package:
SMA (DO-214AC)
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 27.7A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package SMA (DO-214AC)
Series SMAJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V