SMAJ90CA
Meritek
Product No:
SMAJ90CA
Manufacturer:
Meritek
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC
In Stock : 10200
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 20
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.74A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series SMAJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Package / Case DO-214AC (SMA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V