Home / TVS Diodes / SMAK5NT48CA-Q1
minImg
SMAK5NT48CA-Q1
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Product No:
SMAK5NT48CA-Q1
Package:
SMA-NT
Description:
TVS SMD 48V 1500W Bi-directiona
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMA-NT
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V
Package / Case SMA-NT
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V