SMAKNT170A
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Product No:
SMAKNT170A
Package:
SMA-NT
Description:
TVS SMD 170V 1000W Uni-directio
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.6A
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMA-NT
Series -
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Package / Case SMA-NT
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V