Home / TVS Diodes / SMAKNT48CA-Q1
minImg
SMAKNT48CA-Q1
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Product No:
SMAKNT48CA-Q1
Description:
TVS SMD 48V 1000W Bi-directiona
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.9A
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMA-NT
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V
Package / Case SMA-NT
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V