Home / TVS Diodes / SMB10J26-E3/5B
minImg
SMB10J26-E3/5B
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMB10J26-E3/5B
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS DIODE 26VWM 46.6VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 46.6V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V