Home / TVS Diodes / SMB15J58A-TP
minImg
SMB15J58A-TP
Micro Commercial Co
Product No:
SMB15J58A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
Interface
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16.03A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V