SMB6F8.5AY
STMicroelectronics
Product No:
SMB6F8.5AY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
SMBflat
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMBFLAT
In Stock : 4990
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41.7A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 9.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SMBflat
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Package / Case DO-221AA, SMB Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V