Home / TVS Diodes / SMBG100A-M3/5B
minImg
SMBG100A-M3/5B
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMBG100A-M3/5B
Package:
SMBG (DO-215AA)
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC DO215AA
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.7A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 111V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SMBG (DO-215AA)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V
Package / Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V