Home / TVS Diodes / SMBG15AHE3/5B
minImg
SMBG15AHE3/5B
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMBG15AHE3/5B
Package:
SMBG (DO-215AA)
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO215AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24.6A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SMBG (DO-215AA)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Package / Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V