Home / TVS Diodes / SMBG17HE3/5B
minImg
SMBG17HE3/5B
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMBG17HE3/5B
Description:
TVS DIODE 17VWM 30.5VC DO215AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.7A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMBG (DO-215AA)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 30.5V
Package / Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V