Home / TVS Diodes / SMBG18A-E3/52
minImg
SMBG18A-E3/52
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMBG18A-E3/52
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO215AA
In Stock : 219
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Package / Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V