Home / TVS Diodes / SMBG45HE3/52
minImg
SMBG45HE3/52
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMBG45HE3/52
Package:
SMBG (DO-215AA)
Description:
TVS DIODE 45VWM 80.3VC DO215AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.5A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 50V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMBG (DO-215AA)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 80.3V
Package / Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V