Home / TVS Diodes / SMBJ12AONT3G
minImg
SMBJ12AONT3G
onsemi
Product No:
SMBJ12AONT3G
Manufacturer:
onsemi
Package:
SMB
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30.2A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 13.2V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMB
Series SMBJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V