SMBJ17CA
Meritek
Product No:
SMBJ17CA
Manufacturer:
Meritek
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.74A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series SMBJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V
Package / Case DO-214AA (SMB)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V