Home / TVS Diodes / SMBJ24AHE3/52
minImg
SMBJ24AHE3/52
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMBJ24AHE3/52
Package:
DO-214AA (SMBJ)
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.4A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V