Home / TVS Diodes / SMBJ28CA R5G
minImg
SMBJ28CA R5G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SMBJ28CA R5G
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series SMBJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V