SMBJ36CA
SMC Diode Solutions
Product No:
SMBJ36CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package:
SMB (DO-214AA)
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
In Stock : 137086
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SMB (DO-214AA)
Series SMBJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V