Home / TVS Diodes / SMBJ3V3HM3/I
minImg
SMBJ3V3HM3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMBJ3V3HM3/I
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS DIODE 3.3VWM 7.3VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 50A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 5200pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 4.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 7.3V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 3.3V