Home / TVS Diodes / SMBJ40HE3/5B
minImg
SMBJ40HE3/5B
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMBJ40HE3/5B
Package:
DO-214AA (SMBJ)
Description:
TVS DIODE 40VWM 71.4VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.4A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 71.4V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V