SMBJ51CA
Meritek
Product No:
SMBJ51CA
Manufacturer:
Meritek
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC
In Stock : 204
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 20
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.28A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series SMBJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V
Package / Case DO-214AA (SMB)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V