Home / TVS Diodes / SMBJ51CAHE3-TP
minImg
SMBJ51CAHE3-TP
Micro Commercial Co
Product No:
SMBJ51CAHE3-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
Interface
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.3A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V