SMBJ60A-TP
Micro Commercial Co
Product No:
SMBJ60A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V