SMBJ64CA-Q
Bourns Inc.
Product No:
SMBJ64CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
SMB (DO-214AA)
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AA
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.9A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SMB (DO-214AA)
Series Automotive, AEC-Q101, SMBJ-Q
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V