Home / TVS Diodes / SMBJ6.5AHM4G
minImg
SMBJ6.5AHM4G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SMBJ6.5AHM4G
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 56A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series Automotive, AEC-Q101, SMBJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.2V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V