Home / TVS Diodes / SMBJ85A-M3/52
minImg
SMBJ85A-M3/52
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMBJ85A-M3/52
Package:
DO-214AA (SMBJ)
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.4A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V