Home / TVS Diodes / SMBJ90AHM3/H
minImg
SMBJ90AHM3/H
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMBJ90AHM3/H
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.1A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V