SMBJE75AH
Eaton - Electronics Division
Product No:
SMBJE75AH
Package:
DO-214AA (SMBJ)
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC UNI
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Series Automotive, AEC-Q101, SMBJExxH
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V