Home / TVS Diodes / SMC3K28CA-M3/9A
minImg
SMC3K28CA-M3/9A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMC3K28CA-M3/9A
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 66.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V