Home / TVS Diodes / SMC5K45CA-M3/I
minImg
SMC5K45CA-M3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMC5K45CA-M3/I
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 68.8A
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 50V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V