Home / TVS Diodes / SMCG120A-HRA
minImg
SMCG120A-HRA
Littelfuse Inc.
Product No:
SMCG120A-HRA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SMCG (DO-215AB)
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC DO215AB
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 133V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMCG (DO-215AB)
Series SMCG-HRA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V
Package / Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V