Home / TVS Diodes / SMCG170CAHE3/9AT
minImg
SMCG170CAHE3/9AT
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMCG170CAHE3/9AT
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO215AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMCG (DO-215AB)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Package / Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V