Home / TVS Diodes / SMCG60CA-E3/9AT
minImg
SMCG60CA-E3/9AT
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMCG60CA-E3/9AT
Package:
SMCG (DO-215AB)
Description:
TVS DIODE 60VWM 96VC DO215AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMCG (DO-215AB)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96V
Package / Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V