Home / TVS Diodes / SMCJ110CA-13
minImg
SMCJ110CA-13
Diodes Incorporated
Product No:
SMCJ110CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SMC
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.4A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 122V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package SMC
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 177V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V