Home / TVS Diodes / SMCJ110CA V7G
minImg
SMCJ110CA V7G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SMCJ110CA V7G
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.9A
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 122V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series SMCJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 177V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V