Home / TVS Diodes / SMCJ1.5KE36A-TP
minImg
SMCJ1.5KE36A-TP
Micro Commercial Co
Product No:
SMCJ1.5KE36A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO214AB
In Stock : 222
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 34.2V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 49.9V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30.8V