Home / TVS Diodes / SMCJ160CA-13
minImg
SMCJ160CA-13
Diodes Incorporated
Product No:
SMCJ160CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SMC
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package SMC
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V