SMCJ16A-QH
Bourns Inc.
Product No:
SMCJ16A-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57.7A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series Automotive, AEC-Q101, SMCJ-Q
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V