Home / TVS Diodes / SMCJ16CA-M3/9AT
minImg
SMCJ16CA-M3/9AT
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMCJ16CA-M3/9AT
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57.7A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V