Home / TVS Diodes / SMCJ18CHE3/57T
minImg
SMCJ18CHE3/57T
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMCJ18CHE3/57T
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.6A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.2V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V