Home / TVS Diodes / SMCJ33CAHE3/57T
minImg
SMCJ33CAHE3/57T
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMCJ33CAHE3/57T
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28.1A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V