Home / TVS Diodes / SMCJ400CA-HF
minImg
SMCJ400CA-HF
Comchip Technology
Product No:
SMCJ400CA-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 400VWM 648VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.3A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 447V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 648V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 400V