Home / TVS Diodes / SMCJ51-E3/57T
minImg
SMCJ51-E3/57T
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMCJ51-E3/57T
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 51VWM 91.1VC DO214AB
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 91.1V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V