Home / TVS Diodes / SMCJ58CA V6G
minImg
SMCJ58CA V6G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SMCJ58CA V6G
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16A
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series SMCJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V